Çocuklar için
Beyoğlu Haritası

İşveren: Şehir Dedektifi İnsiyatifi
Proje: Çocuklar için Beyoğlu Haritası

Çocukların mekânsal haklara erişimini gündemine alan ve bu haklara erişimi kapsayıcı yöntemlerle geliştirmek için çalışmalar yürüten Şehir Dedektifi İnisiyatifi ile ortaklaşa yürütülen “Çocuklar için Beyoğlu Haritası” ‘nın illüstrasyonlarını ve haritanın tasarımını tamamladık.

 

Çocuklar için Beyoğlu Haritası, çocuklar için erişilebilir olmasını ve çocuklara, şehirde bir deneyim alanı açmasını hedefliyor. Çocuklar için Beyoğlu Haritası, çocuğun sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkına odaklanıyor. Çocukların şehirle, şehirlerin çocuklarla kurduğu iletişimi gözleyen, belgeleyen ve oyunlar üreten bir sivil inisiyatif olan Şehir Dedektifi’nin bu kapsamda hazırladığı ilk sayı, illüstrasyonlarını ve tasarımını üstlendiğim “Çocuklar için Beyoğlu Haritası” oldu.

 

Çocuklara semtin tarihi ve kültürel bilgisini şehir deneyimini içerecek şekilde sunan bir kurguyla tasarlanan haritanın, yayın tasarımı ve içeriği Gizem Kıygı ‘ya ait. Harita, tüm görsel kimliği ve illüstrasyonlarıyla tasarlanarak İstanbul haritaları arasındaki yerini almış oldu.

 

Çocuklar için Beyoğlu Haritası projesi hakkında AçıkRadyo’da Yağmur Yıldırım’ın sunduğu Açık Mimarlık programına konuk olduk. Programda projenin yaratıcısı Gizem Kıygı ile proje ve İstanbul’da yaşayan çocuklar üzerine konuştuk.

 

Programın tamamı için tıklayın.